• +90 232 493 00 00
  • info@bakircay.edu.tr

YENİ KAYIT

Sevgili öğrencimiz,

İzmir Bakırçay Üniversitesi ailesinin bir üyesi olma tercihiniz nedeniyle sizleri tebrik ediyoruz. Üniversitemizdeki eğitim hayatınıza yönelik ihtiyaçlarınızı karşılayabilmek, mutlu ve huzurlu bir öğrencilik geçirmeniz için akademik ve idari kadromuz, yoğun bir şekilde çalışmalarına devam etmektedir. Kayıt işleminizin sorunsuz bir şekilde tamamlanabilmesi için lütfen aşağıdaki açıklamaları dikkatlice okuyunuz.

PTT şubelerinden edinebileceğiniz e-devlet şifresi ile 29 Ağustos-6 Eylül 2020 tarihleri arasında www.turkiye.gov.tr adresinden kaydınızı online yaparak elektronik kayıt belgenizi alabileceksiniz. İşlemlerinizi www.turkiye.gov.tr adresindeki e-hizmetler bölümü altında yer alan ‘Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’ başlığı altında açılacak olan ‘Üniversite E-Kayıt’ seçeneğini tıklayarak, gerçekleştirebilirsiniz.

Üniversitemiz Tıp Fakültesi ile Sağlık Bilimleri Fakültemizin Dil ve Konuşma Terapisi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon ile Hemşirelik programları haricinde diğer programlarımıza yerleşen öğrencilerimiz için E-Kayıt uygulaması yapılmaktadır.

Güncelleme ** Aşağıdaki listede bulunan programlara yerleşen öğrencilerimizin kesin kayıt işlemlerini tamamlayabilmeleri için ‘Tam teşekküllü resmî veya özel bir hastaneden, eğitim süresince ve daha sonrasında bu mesleği yürütmeyi engelleyecek fiziki ve ruhsal engeli olmadığını belgeleyen heyet raporu’  veya  herhangi bir hastalığı olmadığına dair düzenlenmiş tek hekim raporu ile yerleştiği programa kayıt yaptırabilmesi 28.08.2020 tarihli Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından uygun bulunmuştur.

Bu programlarımıza yerleşen öğrencilerimiz sağlık raporlarının yanı sıra lise diploması veya geçici mezuniyet belgelerinin aslı ile aşağıda belirtilen tarihlerde Üniversitemiz Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’na şahsen başvurmaları halinde kayıtları yapılacaktır. 

ilgili raporunu alamayan öğrencilerimizin de kesin kayıt işlemleri yapılacaktır. Ancak 05 Ekim 2020 tarihine kadar ilgili raporunu teslim etmeyen öğrencilerin Üniversitemiz ile ilişikleri kesilecektir. Özel sağlık kuruluşlarından alınan rapor da kabul edilecektir. (İlgili raporlarınızı Gazi Mustafa Kemal Mahallesi, Kaynaklar Caddesi Seyrek, Menemen, İzmir adresine posta veya kargo ile de gönderebilirsiniz.)

Kesin Kayıt İşlemlerinin Tamamlanması İçin Heyet Raporu Alınması Gereken Programlar ve Kayıt Tarihleri

FAKÜLTE

PROGRAM

KAYIT TARİHLERİ

Sağlık Bilimleri Fakültesi

Dil ve Konuşma Terapisi

31 Ağustos - 05 Eylül 2020

Sağlık Bilimleri Fakültesi

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon

31 Ağustos - 05 Eylül 2020

Sağlık Bilimleri Fakültesi

Hemşirelik

31 Ağustos - 05 Eylül 2020

Tıp Fakültesi

Tıp

31 Ağustos - 05 Eylül 2020


E-Devlet Üzerinden Kayıt için Tıklayınız

E-Devlet sistemi üzerinden online kayıt yaptıran öğrencilerimizin ayrıca kayıt tarihlerinde üniversitemize gelmeleri gerekmemektedir. Kayıt sürecini E-Devlet sistemi üzerinden tamamlayan öğrencilerimizden lise diploması da dahil olmak üzere hiçbir belge talep edilmeyecektir.

Online kayıt yaptıramayan öğrencilerimizin ise 31 Ağustos-5 Eylül 2020 tarihleri arasında Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına lise diploması veya geçici mezuniyet belgelerinin aslı ile şahsen başvurmaları halinde kayıtları yapılacaktır.

2020 – 2021 eğitim – öğretim yılı dersleri 05 Ekim 2020 tarihinde başlayacaktır. Yeni kayıt yaptıran öğrenciler ders kaydı yaptırmayacak olup, güz dönemi ders kayıtları Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından yapılacaktır.

Önemli Not:

* Üniversitemiz Tıp Fakültesine yerleşen aday öğrencilerin kesin kayıt işlemleri Üniversitemiz tarafından gerçekleştirilecektir.

Bu öğrenciler 1’inci, 2’nci ve 3’üncü sınıfın tüm derslerini Dokuz Eylül Üniversitesinde alacakları için ders kayıt işlemlerini ilgili üniversitenin akademik takviminde belirtilen sürelerde yaptırmaları gerekmektedir. Ayrıca bu öğrenciler eğitimleri süresince ilgili üniversitenin akademik takvimine ve mevzuat hükümlerine bağlıdır.

* Kayıt tarihi itibariyle ortaöğretim kurumlarından mezun olamayan ancak tek ders veya ek sınavlar sonucunda mezun olacak olan öğrenciler ile ön lisans programında veya lisans programlarında mezun aşamasında olup staj, bütünleme veya tek ders sınavına girecek adayların da 31 Ağustos-5 Eylül 2020 tarihleri arasında şahsen Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’na başvuruda bulunarak geçici kayıtlarını yaptırabileceklerdir. Mezun olduklarını belirten resmi yazı veya diplomaları ile 31 Aralık 2020 tarihine kadar Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına müracaat etmeleri halinde asıl kayıtları yapılacaktır. 31 Aralık 2020 tarihine kadar mezun olduklarına dair resmi yazı veya diplomalarını ibraz etmeyen öğrencilerin geçici kayıtları silinerek asıl kayıt hakları iptal edilecektir.

Normal öğretim programlarına yerleşen öğrenciler öğrenci katkı payı ödemeyeceklerdir. Ancak, birinci öğretim veya açık öğretim kapsamında bir programa kayıtlı iken Üniversitemize kayıt yaptıran öğrenciler kayıt yaptırdıkları programın katkı payını kendileri ödeyeceklerdir. Bu kapsamdaki Öğrencilerimizin bulundukları yerdeki en yakın Vakıfbank ATM'lerinden veya internet şubesinden 02 Ekim 2020 tarihine kadar katkı payını yatırması gerekmektedir. Aksi halde 2020-2021 eğitim öğretim yılı güz yarıyılı için ders kaydı yapamayacak ve öğrencilik haklarından yararlanamayacaktır.

2020-2021 eğitim-öğretim yılından itibaren geçerli olan dönemlik katkı payı ücretleri için tıklayınız.

Öğrenci numaranızı öğrenmek için tıklayınız.

Dikkat Edilecek Hususlar:

* Daha önce yükseköğretim kurumlarında başarmış olduğunuz dersler için 05- 19 Ekim 2020 tarihleri arasında muafiyet talebinde bulunabilirsiniz. Başvuru yapmak için dilekçe ile (Ders Muafiyet Dilekçesi) başarmış olduğunuz dersleri gösteren onaylı transkript ve ders içeriklerini kayıt yaptırdığınız Fakülte/ Meslek Yüksekokuluna başvuru yapabilirsiniz. Detaylı bilgiler için Yabancı Diller Yüksekokulu’nun web sayfasındaki duyuruları takip ediniz. (https://ydyo.bakircay.edu.tr/)

* İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Yönetim Bilişim Sistemleri (İngilizce) ile Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik (İngilizce) programına yerleşen öğrencilerimiz için 06- 07 Ekim 2020 tarihlerinde Hazırlık Sınıfı Yabancı Dil Yeterlilik ve Muafiyet Sınavı yapılacaktır. Yapılacak sınavdan başarısız olan öğrencilere 1 yıl süreli Zorunlu Hazırlık Programı uygulanacaktır. Detaylı bilgiler için Yabancı Diller Yüksekokulu’nun web sayfasındaki duyuruları takip ediniz. (https://ydyo.bakircay.edu.tr/)

* Üniversitemiz bünyesindeki bütün programlarda okutulmakta olan ortak zorunlu derslerden Yabancı Dil I (İngilizce) dersi için yapılacak olan Yabancı Dil I (İngilizce) muafiyet sınavı 08 Ekim 2020 tarihinde yapılacak olup, sınava yeni kayıt yaptıran tüm öğrencilerimiz katılabileceklerdir. Sınav ile ilgili ayrıntılı duyuru ve Detaylı bilgiler için Yabancı Diller Yüksekokulu’nun web sayfasındaki duyuruları takip ediniz. (https://ydyo.bakircay.edu.tr/)

* Aşağıda listelenen programlarımıza yerleşen öğrencilerimiz kontenjan dahilinde 1 yıl süreli isteğe bağlı hazırlık sınıfı (İngilizce) eğitimi alabileceklerdir.

Fen-Edebiyat Fakültesi

Coğrafya

Fen-Edebiyat Fakültesi

Psikoloji

Fen-Edebiyat Fakültesi

Sosyoloji

Fen-Edebiyat Fakültesi

Tarih

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

İktisat

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

İşletme

Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi

Bilgisayar Mühendisliği

Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi

Biyomedikal Mühendisliği

Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi

Elektrik-Elektronik Mühendisliği

Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi

Endüstri Mühendisliği

Sağlık Bilimleri Fakültesi

Dil ve Konuşma Terapisi

Sağlık Bilimleri Fakültesi

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon

Sağlık Bilimleri Fakültesi

Hemşirelik

Sağlık Bilimleri Fakültesi

Sağlık Yönetimi

1 yıl süreli isteğe bağlı hazırlık sınıfı (İngilizce) eğitimi almak isteyen öğrencilerimiz 05- 09 Ekim 2020 tarihleri arasında Üniversitemiz Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürlüğüne başvurması gerekmektedir. Detaylı bilgiler için Yabancı Diller Yüksekokulu’nun web sayfasındaki duyuruları takip ediniz. (https://ydyo.bakircay.edu.tr/)

 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı Akademik Takvimi İçin Tıklayınız.