• +90 232 493 00 00
  • info@bakircay.edu.tr

YENİ KAYIT

Sevgili Öğrencimiz,

İzmir Bakırçay Üniversitesi ailesinin bir üyesi olma tercihiniz nedeniyle sizleri tebrik ediyoruz. Üniversitemizdeki eğitim hayatınıza yönelik ihtiyaçlarınızı karşılayabilmek, mutlu ve huzurlu bir öğrencilik geçirmeniz için akademik ve idari kadromuz, yoğun bir şekilde çalışmalarına devam etmektedir. Kayıt işleminizin sorunsuz bir şekilde tamamlanabilmesi için lütfen aşağıdaki açıklamaları dikkatlice okuyunuz.

PTT şubelerinden edinebileceğiniz e-devlet şifresi ile 22-24 Ağustos 2022 tarihleri arasında www.turkiye.gov.tr adresinden kaydınızı online yaparak elektronik kayıt belgenizi alabileceksiniz. İşlemlerinizi www.turkiye.gov.tr adresindeki e-hizmetler bölümü altında yer alan ‘Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’ başlığı altında açılacak olan ‘Üniversite E-Kayıt’ seçeneğini tıklayarak, gerçekleştirebilirsiniz.

Elektronik kayıt işlemlerini tamamlayan ve kayıt olduklarını gösterir barkodlu çıktıyı alan adaylarımızın Üniversitemize gelmeleri veya belge getirmeleri gerekmemektedir. Elektronik kayıt yaptıramayan adaylarımızın ise 22-26 Ağustos 2022 tarihleri arasında Üniversitemiz Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı'na lise diploması veya geçici mezuniyet belgelerinin aslı ile şahsen başvuruda bulunarak kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir.

E-Devlet Üzerinden Kayıt için Tıklayınız

2022–2023 eğitim–öğretim yılı dersleri 26 Eylül 2022 tarihinde başlayacaktır. Yeni kayıt yaptıran öğrenciler ders kaydı yaptırmayacak olup, güz dönemi ders kayıtları Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından yapılacaktır.

Üniversitemiz 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı Akademik Takvimine Ulaşmak İçin Tıklayınız.

Kayıt tarihi itibariyle ortaöğretim kurumlarından mezun olamayan ancak tek ders veya ek sınavlar sonucunda mezun olacak olan öğrenciler ile daha önce ön lisans programında veya lisans programlarında mezun aşamasında olup staj, bütünleme veya tek ders sınavına girecek adayların da kayıtları 22-26 Ağustos 2022 tarihleri arasında şahsen Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’na başvuruda bulunmaları halinde geçici olarak yapılacaktır. Bu öğrencilerin kesin kayıtları, mezun olduklarını belirten resmi yazı veya diplomaları ile 31 Aralık 2022 tarihine kadar Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına müracaat etmeleri halinde yapılacaktır. 31 Aralık 2022 tarihine kadar mezun olduklarına dair resmi yazı veya diplomalarını ibraz etmeyen öğrencilerin geçici kayıtları silinerek kesin kayıt işlemi yapılmayacaktır.

Normal öğretim programlarına yerleşen öğrenciler öğrenci katkı payı ödemeyeceklerdir. Ancak, herhangi bir yükseköğretim kurumunda veya bir açık öğretim programıda kayıtlı iken Üniversitemize ikinci üniversite kapsamında kayıt yaptıran öğrenciler katkı payı ödeyeceklerdir. İkinci üniversite kapsamında kayıt yaptıran öğrenciler, 19-23 Eylül 2022 tarihleri arasında katkı payını herhangi bir Vakıfbank ATM'sinden, Vakıfbank mobil bankacılık üzerinden veya internet şubesinden ödemelidir. Aksi halde 2022-2023 eğitim-öğretim yılı güz yarıyılı için ders kaydı yapılmayacak ve öğrencilik haklarından yararlanamayacaktır.

2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı Dönemlik Katkı Payı Ücretleri İçin Tıklayınız.

Katkı Payı Ödemesi Nasıl Yapılır? Öğrenmek İçin Tıklayınız.

Öğrenci numaranızı öğrenmek için tıklayınız.

Dikkat Edilecek Hususlar:

Daha önce yükseköğretim kurumlarında başarmış olduğunuz dersler için 12-14 Eylül 2022 tarihleri arasında kayıtlı olduğunuz Fakülte / Meslek Yüksekokuluna dilekçe ile (Ders Muafiyet Dilekçesi)  başarmış olduğunuz dersleri gösteren onaylı transkript ve ders içerikleri ile birlikte muafiyet talebinde bulunabilirsiniz.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Yönetim Bilişim Sistemleri (İngilizce) ile Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik (İngilizce) programına yerleşen öğrencilerimiz için 19-20 Eylül 2022 tarihlerinde Hazırlık Sınıfı Yabancı Dil Yeterlilik ve Muafiyet Sınavı yapılacaktır. Yapılacak sınavdan başarısız olan öğrencilere 1 yıl süreli Zorunlu Hazırlık Programı uygulanacaktır. Detaylı bilgiler için Yabancı Diller Yüksekokulu’nun web sayfasındaki duyuruları takip ediniz. (https://ydyo.bakircay.edu.tr/)

Üniversitemiz bünyesindeki bütün programlarda okutulmakta olan ortak zorunlu derslerden Yabancı Dil I (İngilizce) dersi için yapılacak olan Yabancı Dil I (İngilizce) muafiyet sınavı 10 Ekim 2022 tarihinde yapılacak olup, sınava yeni kayıt yaptıran tüm öğrencilerimiz katılabileceklerdir. Sınav ile ilgili duyuru ve detaylı bilgiler için Yabancı Diller Yüksekokulu’nun web sayfasındaki duyuruları takip ediniz. (https://ydyo.bakircay.edu.tr/)

Aşağıda listelenen programlarımıza yerleşen öğrencilerimiz kontenjan dahilinde 1 yıl süreli isteğe bağlı hazırlık sınıfı (İngilizce) eğitimi alabileceklerdir.

  

İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Coğrafya
Psikoloji
Sosyoloji
Tarih
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat
İşletme
Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği
Biyomedikal Mühendisliği
Elektrik-Elektronik Mühendisliği
Endüstri Mühendisliği
Sağlık Bilimleri Fakültesi Dil ve Konuşma Terapisi
Fizyoterapi ve Rehabilitasyon
Hemşirelik
Odyoloji
Sağlık Yönetimi
Hukuk Fakültesi Hukuk

 

İsteğe bağlı hazırlık sınıfı (İngilizce) eğitimi başvuruları 12-14 Eylül 2022 tarihleri arasında alınacak olup, İsteğe bağlı hazırlık sınıfı (İngilizce) eğitimi almak isteyen öğrencilerimiz online olarak başvuru yapmaları gerekmektedir. İsteğe Bağlı Hazırlık Sınıfı (İngilizce) Eğitimi Online Başvurusu için Tıklayınız.